Je bent hier

Advies BVR Loopbaankrediet

De Vlaamse Regering zet de hervorming van de loopbaancheques verder met het BVR loopbaankrediet. Het loopbaankrediet is een digitale portefeuille op Mijn Burgerprofiel die burgers toegang geeft tot loopbaanbegeleiding. Vanaf 1 januari 2027 treedt het nieuwe systeem in werking.

Voor de werkgeversorganisaties en vakbonden binnen de SERV is kwaliteitsvolle loopbaanbegeleiding een belangrijk instrument om mensen duurzaam aan het werk te houden, hun inzetbaarheid te versterken en werkbaar werk te ondersteunen.

De SERV uit dan ook opnieuw ernstige bezorgdheden over de voorgestelde hervorming. Volgens de vakbonden en werkgeversorganisaties is het nieuwe systeem van loopbaankrediet niet levensvatbaar en zal toegankelijke loopbaanbegeleiding verdwijnen. 

Het aanbod zal niet langer gegarandeerd zijn omdat de bedrijfsvoering met de lagere vergoeding niet langer haalbaar is in combinatie met hogere administratieve lasten en kosten. Loopbaancentra dreigen te verdwijnen door de nieuwe vergoedingsstructuur en de individualisering van het aanbod.

Er zullen te weinig gekwalificeerde loopbaanbegeleiders zijn als gevolg van de niet-marktconforme vergoeding en de extra diplomavoorwaarde bovenop de reeds verplichte beroepskwalificatie. Daar komt nog bij dat de verplichtingen t.a.v. de invulling van de loopbaanbegeleiding niet in verhouding staan tot de duurtijd van een module loopbaankrediet en de financiĆ«le vergoeding. 

De keuze van organiseren voor loopbaanbegeleiders (als rechtspersoon of natuurlijk persoon) wordt niet meer gevrijwaard. Kwetsbare groepen zullen minder gemakkelijk de weg vinden naar loopbaanbegeleiding omdat de stimulansfinanciering wordt geschrapt en er enkel een sociale correctie is voor kortgeschoolden. 

De eerste beschikbare cijfers in 2025 en 2026 bevestigen wat de sociale partners binnen de SERV vrezen: het aantal actieve loopbaanbegeleiders, -centra en gestarte loopbaancheques nemen af. Dit is een gevolg van de aankondigde hervormingen en ontradingseffecten veroorzaakt door de negatieve beeldvorming het afgelopen jaar.

Bij een eventuele onderbenutting van het budget vragen de Vlaamse sociale partners om in overleg met de Vlaamse Regering te bekijken hoe het instrument kan worden versterkt zodat het voorziene budget maximaal wordt benut.

  • advies op vraag:
  • Zuhal Demir - Vlaams minister van Onderwijs Justitie en Werk

Meer over